V vrtcu Sonček smo letos marca in aprila prvič izvajali program Neon.

Program NEON – Varni brez nasilja za vrtec predstavlja enostaven in učinkovit način, kako z otroki v vrtcu spregovoriti o problematiki nasilja in spolne zlorabe otrok. Kot ciljni skupini poleg otrok nagovori tudi zaposlene v vrtcu in starše otrok kot pomembne osebe v otrokovi socialni mreži. Izhaja iz moči, ki jih imajo otroci in odrasli, in se osredotoča na krepitev varovalnih dejavnikov otrok: podporna socialna mreža vrstnikov, vrstnic in odraslih, informacije in znanje, socialno-čustvene kompetence in samozavestno vedenje otrok, konkretna podpora in pomoč odraslih, ko jo otrok potrebuje.

Namenjen je predšolskim otrokom, starim od štiri do šest let, njihovim staršem in zaposlenim v vrtcu.

V okviru programa NEON so potekale po 4 delavnice za otroke v najstarejših: Miškolini, Ribice, Miške in Metulji, v razmiku enega tedna. Delavnice sva izvajali Mateja R. Silič in Mojca Obrstar.

Na delavnicah sva predstavili tri vrste situacij, ko so otroci lahko žrtve nasilja ali zlorabe. Najprej smo obravnavali problem vrstniškega nasilja. Nadaljevali smo z nasiljem neznane osebe oziroma tveganjem za ugrabitev otrok. Zaključimo pa smo s primerom, ko je otrok lahko žrtev spolne zlorabe s strani odrasle osebe, ki jo pozna. Pri delavnicah smo si pomagali s fotografijami, igranimi prizori in lutkami, kar je naša srečanja naredilo bolj zanimiva. Za izdelavo lutk je poskrbela ga. Mihaela Ožbolt, za kar se ji iskreno zahvaljujemo.

Na delavnicah smo otroke spodbujali k aktivnemu sodelovanju in otroci so se res aktivno vključevali v pogovore in dejavnosti. Vse teme so kasneje utrjevali v skupini, po enem tednu pa smo bistvene stvari ponovili tudi skupaj. V obeh enotah sva pripravili NEON kotiček, kjer so si starši lahko prebrali več o posameznih delavnicah in si ogledali fotografije, ki so nastale med delavnicami.

Otroci so se tekom delavnic seznanili in učili:

 · o pravicah vseh otrok, da so varni, močni in svobodni,

· o tem, kako prepoznati potencialno nevarne situacije nasilja, zlorabe in kako se nanje ustrezno odzvati,

· komunikacijskih veščin,

· o tem, kako pomembna je pomoč in podpora vrstnikov in vrstnic,

· o tem, kako povedati o izkušnji nasilja ali o svoji stiski odrasli zaupni osebi.

Meniva, da so otroci zelo dobro sodelovali in da so se tekom delavnic veliko koristnega naučili.

Mojca Obrstar in Mateja Repar Silič

(Skupno 11 obiskov, današnjih obiskov 12)